Hírek, események |
|
A BTK Zenetudományi Intézet székháza 2022. november 1. és 2023. március 31. között technikai okok miatt zárva tart. Az Intézet munkatársai csak emailen érhetők el. Kérjük szíves megértésüket!
A zárás csak az Intézetre vonatkozik, a Zenetörténeti Múzeum továbbra is nyitva tart, hétfő kivételével naponta 10–16 óra között! |
|
Ferenczi Ilona: „Erravi sicut ovis”. Tévelygünk, mint a juhok – a kelet-közép-európai kancionálék legelőjén |
Az előadás két 17. századi kancionálét mutat be. Mindkét kézirat konkordanciákkal rendelkezik az ismert felvidéki kéziratokhoz is (lásd Eperjes, Bártfa, Leibicz).
A besztercebányai Pribizer Márton és barátai könyvtárából valamikor magánkézbe került kancionálét 2015-ben vásárolta meg a Magyarországi Evangélikus Egyház. Mint általában az énekeskönyv jellegű kancionálék, a Besztercebányai kancionálé is kisebb számban csak szöveges tételeket, nagyobb részt pedig hangjegyekkel ellátott, egy- és többszólamú darabokat tartalmaz. A több mint háromszáz oldalas kézirat valószínűleg egy iskolai oktató, egy kántor kézikönyve lehetett, aki ebből a kéziratból tanította a gyermekeket az egy- és többszólamú tételek előadására. Azoknak az énekeknek a megszólaltatására, amelyekre a következő istentiszteleten éppen szükség volt.
A Brassói kancionáléról 2009-ben jelent meg Szőcs Tamás disszertációja a Böhlau-kiadónál (Bécs-Köln) Kirchenlied zwischen Pest und Stadtbrand. Das Kronstädter Kantional I.F. 78 aus dem 17. Jahrhundert címmel. A reprezentatív kiadvány ismertetése adja a címben fellelhető képzavar magyarázatát.