A 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum

 

A Magyar Tudományos Akadémia Lendület-programjának keretében 2012. július 1-jén jött létre az Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és Kutatócsoport, amelynek elsődleges célja, hogy összegyűjtse, archiválja, elemezze és értelmezze, valamint kutathatóvá tegye a 20. századi magyar zene dokumentumait, továbbá hogy e kutatások eredményeit a szakmabeli érdeklődők és a nagyobb nyilvánosság elé tárja. Az archívum és kutatócsoport források sokaságát kívánja összegyűjteni, mégpedig nem kizárólag a komoly és kortárs zene köréből, de tevékenységi területei közé tartozik a 20. század magyarországi szórakoztató és könnyűzenéjének feldolgozása is. Az archívumban őrzött dokumentumok – köztük Dohnányi Ernő és Lajtha László rendkívül becses hagyatéka – a magyarországi kulturális örökség részét képezik.
A gyűjteményt létrehozók és működtetők nem titkolt célja ugyanakkor, hogy a 20. és 21. századi magyar zenét segítse bekapcsolódni a nemzetközi vérkeringésbe.



Feladatkör:

1. Magyar zeneszerzők hagyatékának őrzése, archiválása, digitalizálása

2. A 20–21. századi magyar zeneszerzés-történet kutatása, elemzése
3. A 20. századi magyar zenetudomány-történet feldolgozása
4. A magyar operett történetének kutatása (1859–1960)
5. A magyar szórakoztató- és könnyűzene történetének kutatása
6. A magyarországi zenei előadói praxis történetének kutatása
7. A magyar zenei intézménytörténet és hangversenyélet kutatása

 

Hírek és események

2025. február 17.

Kusz Veronikát, a 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum tudományos főmunkatársát az MTA nem akadémikus közgyűlési képviselőjévé választották. Az új nem akadémikus közgyűlési képviselők 2025. március 1-től látják el feladataikat. Megválasztották..

 

jan1

 2025. január 28.

Szabó Ferenc János, a 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum tudományos  munkatársa egy archív hanghordozók digitalizálásával kapcsolatos workshopon vett részt a bécsi Phonogrammarchivban és az Österreichische Mediathekben. A kétnapos programot a Zenei Könyvtárak Nemzetközi Szövetsége (AIBM / IAML) Magyar Nemzeti Csoportja szervezte, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával.

 

jan1

2025. január 20.

A 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum honlapján keresztül elérhetővé váltak Pócs Katalin (1963-2019) művei digitalizált formában. A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósult projekt a zeneszerző teljes életművének digitalizálását lehetővé tette. Az információk itt érhetők el: Pócs Katalin gyűjtemény

 

 

jan1

 2024. december 20.

Dohnányi Ernő (1877–1960) életművéről jelent meg könyv az Oxford University Press kiadásában James A. Grymes, a University of North Carolina professzora és Kusz Veronika, a HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet tudományos főmunkatársa közreadásában. A nemzetközi kooperációban készült, The Last Romantic in His Own Words című kötet a nagy magyar zeneszerző, zongoraművész és karmcester írásaiból, leveleiből, nyilatkozataiból ad válogatást, s a dokumentumokat részletes kísérőtanulmányokkal és gazdag jegyzetapparátussal közli. A könyv minden eddiginél teljesebb képet ad a méltatlan politikai okokból sokáig elfeledett muzsikusról, és összefoglalja az immár közel huszonöt éves, nemzetközi Dohnányi-kutatás eredményeit. Kiadó honlapja

Grymes - Kusz (eds.), The Last Romantic in His Own Words. Ernst von Dohnányi's Selected Writings and Interviews (New York: Oxford University Press, 2024)

 

jan1

2024. december 15.

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Zenei Gyűjteményének vezetője, Bándoli Katalin podcastot készített Dalos Annával, a 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum vezetőjével az Archívum létrejöttéről és működéséről.
A podcast itt hallgatható meg: Beszélgetés Dalos Annával, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum vezetőjével

 

jan1

 2024. december 11.

198., rendkívüli közgyűlésén döntött a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózati ingatlanvagyonának sorsáról. A Közgyűlés döntése értelmében a Zenetudományi Intézetnek otthont adó Erdődy-Hatvany Palota is a 2025. április 1-én a Magyar Állam, majd a HUN-REN  tulajdonába kerül.

 

jan1

 2024. december 6.

Szabó Ferenc János, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum tudományos munkatársa elnyerte a HUN-REN Bárány Róbert Díját. A díjjal a HUN-REN a 40 év alatti fiatal kutatók kiemelkedő tudományos munkáját ismeri el, az odaítélésekor az elért eredmények mellett figyelembe veszik a tudományos munka innovatív megközelítését, valamint a benne rejlő potenciált és továbblépési lehetőségeket. Szabó Ferenc János a díjat a HUN-REN 2024. december 5-i gáláján, a Magyar Nemzeti Múzeum dísztermében vette át Gulyás Balázstól, a HUN-REN elnökétől, valamint Robert Baranytól, a Nobel-díjas Bárány Róbert dédunokájától. A díjazottakkal készült kisfilmek megtekinthetők a HUN-REN honlapján: https://hun-ren.hu/hirek/tizennyolc-kivalo-kutatot-dijaztak-a-hun-ren-idei-galajan

 

jan1

2024. november 28.

A HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont kiadójának gondozásában, a Musicologia Hungarica sorozat 7. köteteként megjelent Dalos Anna, a 20-21. Századi Magyar Zenei Archívum vezetője új, Viták a cigányzenéről a Horthy-korszakban (1920–1944) című kismonográfiája. A könyv a Penna könyvesboltban szerezhető meg.  

jan1

2024. november 4.

Kusz Veronika, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum tudományos főmunkatársa a Bartók Emlékházban tart a nagyközönség előtt nyitott előadást „A muzsikus voltaképpen kertész… Zenék, virágok, szerelmek Dohnányi Ernő pályáján” címmel. 

„A muzsikus voltaképpen kertész…”, Kusz Veronika Zenetörténész előadása Dohnányi Ernőről

 

jan1