Kép – Zene – Színház. Pillanatképek a 19. század magyarországi zenetörténetéből címmel tartott vendégelőadást a HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet Magyar Zenetörténeti Osztályának három munkatársa a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karán, 2024. november 16-án. Horváth Pál (Magyar nyelvű zenés színjátszás a 19. században) korabeli forrásokon, valamint a különböző társulati formációk és zenés betéteket felváltó daljátékokon keresztül villantotta fel a magyar nyelvű operajátszás intézményesülésének pillanatképeit. A zenei kéziratok összehasonlítása és a zeneszerzői műhelyek bemutatása mellett jó alkalom volt ez arra, hogy a zenetudós felhívja hallgatói figyelmét egy kotta kézbevétele során felmerülő kérdések forráskritikai jelentőségére, amely egy előadó számára minden korban fontos. 

A Beethoven előtti zeneművek 19. századi hangversenyéletben és pedagógiában való jelenléte az előadói praxis szempontjából is érdekes kutatási téma. Illés Szabolcs a repertoárvizsgálat bemutatása során a Nemzeti Zenede és a Zeneakadémia zongora- és hegedűtanszakjainak tanmenetére, valamint az egyes darabok korabeli megítélésére is kitért (Bach: Air a G-húron – Barokk és klasszikus művek a hazai zeneoktatásban a 19. század második felében). A hangfelvételekkel és kottaképi elemzéssel is szemléltetett prezentáció a tempó és frazeálás akár koronként változó preferenciáival is behatóan foglalkozott. 

Tóth Emese a 19. századi zenei ábrázolások antik-reneszánsz és barokk előképeiből mutatott válogatást a korabeli épületdíszítés, festészet, alkalmazott grafika és iparművészet műfajaiból. (Szépművészet – torzrajzolat: zenei ikonográfia a 19. századi Magyarországon). Az interaktivitásra épülő előadás a zenei ikonográfia eszköztárát alkalmazva invitálta közös gondolkodásra a hallgatókat. Az egyes műalkotások provenienciáján elidőzve alkalom nyílt a korabeli stílusok és szimbólumok reprezentációs igényeket betöltő szerepét elemezni, valamint elidőzni az alkotóművészek zenével való kapcsolatán, beleértve akár az iróniát is.

A HUN-REN Kutatóhálózat és a Miskolci Egyetem együttműködési megállapodása jegyében létrejött, a Magyar Zenetörténeti Osztály egykori munkatársa, B. Kaskötő Marietta szervezésében megvalósult program egy tervezett előadássorozat első alkalma volt, melynek során a Miskolci Egyetem Bartók Béla Zeneművészeti Karának hallgatói számára lehetőség nyílik a zenetörténetórák keretein túllépve egy-egy téma mélyebb részleteibe is betekintést nyerni, ezáltal pedig megismerni a zenetudomány legfrissebb magyarországi kutatási eredményeit.

Tóth Emese

 

 miskolc 20241116 103058  miskolc 20241116 104816

 

 miskolc img 4961  miskolc img 4977  miskolc img 4993