Németh Zsombor: A Waldbauer–Kerpely-kvartett és a kortárs zene HUN-REN BTK Zenetudományi Intézet, Bartók terem, 2024. október 17. csütörtök, 10 óra 1014 Budapest, Táncsics Mihály utca 7. |
A Waldbauer–Kerpely-kvartett 1909-ben alakult és 1946-ban oszlott fel. A zenetörténetírás a kamarazene-társaságot – főként a 20. század második felében megjelent válogatott zenekritika-kiadványokra alapozva – elsősorban mint kora zenéjének elkötelezett előadóját és harcos propagálóját tartja számon.
Ugyan Waldbauer Imre és együttese számos 20. századi zeneszerző életrajzában, illetve budapesti zeneéletről szóló munkában játszik fontos epizódszerepet, a Waldbauer–Kerpelykvartett történetének és munkásságának részletes feltárása csak a legutóbbi időkben indult el, nem függetlenül két fontos fejleménytől. Egyrészt a 2010-es évek folyamán, több hullámban kerültek dokumentumok Waldbauer Imre hagyatékából a Zenetudományi Intézet Bartók Archívumába. Másrészt az évtized végén, ugyancsak a Bartók Archívumban, újraindult a munka a Bartók Béla zeneműveinek kritikai összkiadása vonósnégyeseket tartalmazó kötetein. A közreadás előkészítése során végzett kutatások során – újból – kiviláglott az, hogy bár a 20. század első felében Waldbauer Imre és társai kulcsszereplői voltak a hazai zeneéletének, mégis szinte alig lehet egzakt információkat tudni a munkásságukról.
A képet, miszerint a Waldbauer–Kerpely-kvartettet szoros kapcsolat fűzte a kortárs zenéhez és korának zeneszerzőihez, jelen előadás nem fogja érvényteleníteni. Azonban jelentős mértékben árnyalni fogja olyan alapvető kérdések vizsgálatával, mint hogy ténylegesen mekkora részét tette ki a kvartett működésének a kortárs művekkel való foglalkozás, illetve tulajdonképpen milyen kortárs műveket adtak elő hol, mikor, hány alkalommal. Az előadás emellett röviden áttekinti és korszakolja a Waldbauer–Kerpely-kvartett 36 éves történetét is. Teszi mindezt a Waldbauer-hagyaték tételeire, a Zenetudományi Intézetben és az Országos Széchényi Könyvtárban elérhető dokumentumokra, továbbá kül- és belföldi digitalizált sajtógyűjteményekből, illetve adatbázisokból kinyert adatokra alapozva.
Az eseményt személyes részvétellel tartjuk meg, ám az előadást a Zenetudományi Intézet interneten keresztül Zoom-alkalmazással élőben is közvetíti, valamint a későbbiekben az Intézet honlapján elérhetővé teszi. Valós idejű közvetítéshez a linkre kattintva tud csatlakozni pár perccel az esemény megkezdése előtt: (Meeting ID: 769 044 1289. Passcode: HUNRENBTK. Ezekre nincs szükség, amennyiben a linkre kattintva csatlakozik.)