A Zenetudományi Intézet vezetése az újabb átszervezéssel kapcsolatban teljes mértékben egyetért az MTA Zenetudományi Bizottság ez ügyben kiadott állásfoglalásával: A magyar zenetudományi kutatás intézményes kezdetei, Bartók Béla és Kodály Zoltán úttörő és nemzetközi jelentőségű népzene-rendszerezői tevékenysége révén, a Magyar Tudományos Akadémiához kötődnek. A Magyar Tudományos Akadémia alapította azt a két műhelyt – a Népzenekutató Csoportot és a Bartók Archívumot –, amelyből később az MTA Zenetudományi Intézete létrejött. A jelenleg a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetében őrzött és gondozott, a nemzeti kulturális örökség részét képező nagy zenei gyűjtemények – a Bartók Archívum, a Népzenei és Néptánc Archívum, a 20–21. Századi Magyar Zenei Archívum és a Zenetörténeti Múzeum – a Magyar Tudományos Akadémia tulajdonában állnak, és ezeknek a kivételes értékű gyűjteményeknek méltó őrzőhelye a szintén MTA tulajdonú Erdődy-Hatvany palota. A Zenetudományi Intézetnek az Eötvös Loránd Tudományegyetemhez való csatolása minden ésszerű elgondolásnak ellentmond, és semmiféle történeti vagy praktikus érv nem szól mellette. Az MTA Zenetudományi Bizottsága üdvözli az MTA Elnöksége 2025. június 24-i állásfoglalását, amely szerint az MTA a megfelelő működési költségek és bérek biztosítása esetén kész átvenni a HUN-REN-ről leválasztott négy kutatóközpontot, a hazai nemzeti kutatások letéteményeseit: ezen intézmények, köztük a Zenetudományi Intézet finanszírozásának azonnali rendezése és hosszútávú biztosítása, a nyugodt munkakörülmények megteremtése nemcsak a magyar tudományosság, de a nemzet érdeke. A Zenetudományi Intézet gyűjteményeinek működtetését, kutatási eredményeinek a nemzeti kultúrába való szerves beépülését és kiemelkedő nemzetközi elismertségének fenntartását csak a Magyar Tudományos Akadémia biztosíthatja.
|
A Zenetörténeti Múzeum aktuális kiállításai
Bartók és hegedűművész partnerei - Dokumentumok Waldbauer Imre és Székely Zoltán hagyatékából
Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 2. termében
Kurátor: VIKÁRIUS László, NÉMETH Zsombor, BÜKY Virág
IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS
A kiállítás megtekinthető: 2022. szeptember 29-től 2023. március 26-ig
A zeneszerző, zongoraművész, népzenegyűjtő Bartók Béla (1881–1945) saját hangszere mellett különösen sokat komponált a korszak koncertéletében ugyancsak kiemelkedő szerepet játszó másik szólóhangszerre, a hegedűre. Fiatalkori alkotásaitól eltekintve két hegedű-zongora szonátája (1921, 1922 Arányi Jellynek) és két hegedűrapszódiája (1928, Szigeti Józsefnek, ill. Székely Zoltánnak) mellett két hegedűversenyt is szerzett. A visszavont korai Hegedűverseny (1908, Geyer Stefinek) első tételét is megjelentette Két portréjának első tételeként, húsz évvel később pedig új Hegedűversenyt komponált Székely Zoltán fölkérésére (1937/38). Egyik utolsó befejezett műve a Yehudi Menuhinnak Amerikában írott Szonáta szólóhegedűre (1944) volt. Kora számos nagy hegedűművészével – elsősorban Hubay Jenő híres hegedűiskolájának neveltjeivel – lépett föl rendszeresen koncerteken. Közéjük tartozott Waldbauer Imre is, aki ugyanakkor Bartók zenetörténetileg kiemelkedő jelentőségű hat vonós négyesének bemutatásában és korai előadásaiban is kulcsszerepet játszott.
A Bartók Archívum időszaki kiállítása elsősorban a gyűjteménybe újabban bekerült értékes dokumentumokat kívánja első ízben a nagyközönség elé tárni. Egyrészt Waldbauer Imre hagyatékából származó kéziratokat, kottákat, leveleket, melyeket a hegedűművész fia, Waldbauer Iván özvegye és leánya ajándékozott az Archívumnak, másrészt Bartók Székely Zoltánnak és feleségének írott leveleit, melyeket a Magyar Állam vásárolt meg és helyezett letétbe a Bartók Archívumban. Itt őrzött további dokumentumokkal (kéziratokkal, koncertműsorokkal, levelekkel, fényképekkel, archív hangfelvételekkel) kiegészítve beszélnek majd a kutatás számára is nélkülözhetetlen új szerzemények a 20. századi zenetörténet egy máig ható és páratlan nemzetközi kisugárzású fejezetéről, művekről, zeneszerzés és előadó-művészet kapcsolatáról.
Rendezte: VIKÁRIUS László, NÉMETH Zsombor, BÜKY Virág
Közreműködők a Zenetörténeti Múzeum részéről: BORZ Zsófia, GÖMÖRI-CSONKA Szilvia,
a Bartók Archívum részéről: SCHMIDT Zsuzsanna
Grafika: DEÁK Panka
Támogatók:
Képek a kiállításról:
Képek a megnyitóról: