A Zenetörténeti Múzeum aktuális kiállításai


Temesvári Péter 70 - Egy hegedűkészítő mester hangszereikiallitas profilkep

Kiállítás a Zenetörténeti Múzeum 5. termében

Kurátor: BARANYI Anna

IDŐSZAKI KIÁLLÍTÁS

A kiállítás megtekinthető: 2024. október 3-tól 2025. március 31-ig meghosszabbítva: 2025. augusztus 3-ig

 

A Zenetörténeti Múzeum először 2014-ben mutatott be kortárs hegedűkészítőket a Sáránszky Pál és köre minitárlaton, amely az ikonikus jelentőségű Pilát–Sáránszky műhelyről szóló Magyar hegedűkészítő műhely és mesterhegedűk című kiállításunkhoz kapcsolódott. Ezzel indult el a Magyar hegedűkészítők sorozat. Következő részei a Kónya család és a tanítványok (2015), valamint a Reményi család öröksége (2018) voltak. Utóbbit a 12 kortárs magyar hegedűkészítő témával egészítettük ki. 2019-ben Sáránszky Pál és Kónya István születésének centenáriumáról emlékeztünk meg, majd Reményi László hagyatékának köszönhetően Nemessányi Sámuel, „a magyar Stradivarius” címmel rendeztünk kiállítást és adtunk ki könyvet (2022).

Már 2014-ben elhatároztuk, hogy a kortárs magyar hegedűkészítők munkáit nemcsak csoportos tárlatokon szerepeltetjük, hanem hangszereikből önálló kiállításokat is rendezünk. Tervünk valóra váltását Sáránszky mester első tanítványa, a 70 éves Temesvári Péter ezüstkoszorús mester kiállításával indítjuk el.

A bemutatásra kerülő 30 hangszer 1990 és 2024 között készült. A mester sablon nélkül, szabadon építi hangszereit, amelyek leginkább a Stradivari-modellekhez állnak közel, miközben Temesvári saját ízlésvilágára és kézjegyére utaló jellegzetességeket viselnek magukon. A kiállított munkák között van egy-egy Guarneri-, Bergonzi- és Paolo Castello-ihlette hangszer, illetve egy ismeretlen olasz mester hegedűjének a kópiája. Különlegességnek számít a két piskóta formájú hegedű, különösen az 5 húros, a quinton. Szerepel még egy brácsa is, amelyet Vadon Géza modellje után épített.

Faanyagát mindig gondosan megválogatta: elsősorban idősebb hazai mesterektől szerezte be, de vásárolt Erdélyben és Mittenwaldban is.

Temesvári Péter eddig mintegy 100 hegedűt, 25-30 csellót és 15-20 brácsát készített. Hangszerei hazánkban és külföldön egyaránt keresettek, Kanadától Japánig számos országban találtak tulajdonosra.

 

A kiállítást rendezte:
BARANYI Anna

A kiadványt szerkesztette és a szövegeket fordította:
GOMBOS László

Grafika:
CZEIZEL Balázs

Fotók:
TEMESVÁRI Katalin

Hangszerfotók:
Tihanyi-Bakos Fotó Stúdió

Kivitelezés:
ERDŐSNÉ BORZ Zsófia, GÖMÖRI-CSONKA Szilvia